MITRE SAW 1800W 10" INGCO (BM2S180017)
https://www.megatoolmall.com/web/image/product.template/95605/image_1920?unique=0edfc5c
  • INGCO 10" Mitre Saw 1800W (BM2S180017)
  • Key Specifications
    • Blade Size: 255 mm x 25.4 mm (10 inches, 60T TCT for wood)
    • Power Input: 1800 W
    • Voltage/Frequency: 220-240 V ~ 50/60 Hz
    • No-Load Speed: 5300 RPM
    • Cutting Capacities (Height x Width):
      • 0° x 0° (straight): 89 mm x 320 mm
      • 45° x 0° (mitre): 42 mm x 320 mm
      • 0° x 45° (bevel): 89 mm x 210 mm
      • 45° x 45° (compound): 42 mm x 210 mm
    • Mitre Range: 0-45° left and right
    • Bevel Range: Up to 45° left (some variants include 22.5° left)
    • Weight: Approx. 12 kg (portable with carry handles)
    • Packaging: Color box with protective foam inserts
  • Features
  • Compatible Accessories
  • Replacement TCT blades (255 mm, 60T for wood or finer teeth for laminates) – included one; extras from INGCO or universal brands.