MITRE SAW 10" 1800W EMTOP (EMSW18007)
- EMTOP 10" Mitre Saw 1800W (EMSW18007)
- Key Specifications
- Blade Size: 255 mm x 25.4 mm (10 inches)
- Power Input: 1800 W
- Voltage/Frequency: 220-240 V ~ 50/60 Hz
- No-Load Speed: 5300 RPM
- Cutting Capacities (Width x Height):
- 0° x 0° (straight): 140 mm x 70 mm
- 45° x 0° (mitre): 95 mm x 70 mm
- 0° x 45° (bevel): 140 mm x 35 mm
- 45° x 45° (compound): 95 mm x 35 mm
- Mitre Range: 0-45° left and right
- Bevel Range: 0-45° left
- Weight: Approx. 10-12 kg (portable for job sites)
- Packaging: Color box with protective inserts
- TCT (Tungsten Carbide Tipped) blades (255 mm, 60T for wood) – included; replacements available from EMTOP or universal brands.