MITRE SAW 10" 1800W EMTOP (EMSW18007)
https://www.megatoolmall.com/web/image/product.template/95603/image_1920?unique=b97c05b
  • EMTOP 10" Mitre Saw 1800W (EMSW18007)
  • Key Specifications
    • Blade Size: 255 mm x 25.4 mm (10 inches)
    • Power Input: 1800 W
    • Voltage/Frequency: 220-240 V ~ 50/60 Hz
    • No-Load Speed: 5300 RPM
    • Cutting Capacities (Width x Height):
      • 0° x 0° (straight): 140 mm x 70 mm
      • 45° x 0° (mitre): 95 mm x 70 mm
      • 0° x 45° (bevel): 140 mm x 35 mm
      • 45° x 45° (compound): 95 mm x 35 mm
    • Mitre Range: 0-45° left and right
    • Bevel Range: 0-45° left
    • Weight: Approx. 10-12 kg (portable for job sites)
    • Packaging: Color box with protective inserts
  • Features
  • Compatible Accessories
  • TCT (Tungsten Carbide Tipped) blades (255 mm, 60T for wood) – included; replacements available from EMTOP or universal brands.